Bitwa o Landeshut

Czadrów należy do najstarszych wsi w okolicy Kamiennej Góry. Będąc bardzo małą osadą, położoną między takimi ośrodkami kultury jak Kamienna Góra (Landeshut) i Krzeszów (Grüssau) ściśle dzielił ich losy. Wszelkie odnalezione informacje nawiązujące do sołectwa Czadrów zamieszczamy w kategorii Historia, do której zapraszamy.

Jednym z wątków nawiązujący do historii naszego sołectwa jest bitwa o Kamienną Górę.

Poniższa mapa przedstawia plany bitwy o Landeshut (Kamienną Górę), która odbyła się 23 czerwca 1760 roku i pruskiego generała Heinricha Augusta de la Motte Fouqué. Mapę sporządził Carl von Decker w Berlinie roku 1837.
Plan bitwy to czas wojny siedmioletniej, w której udział brało większość ówczesnych mocarstw przez co uznawana jest za wojnę o zasięgu światowym. Na mapie widoczny ówczesny Czadrów Dolny (Nieder Zieder) i Górny (Ober Zieder) oraz wzgórze obronne u zbocza grzbietu Długosz. Teren Czadrowa należał wówczas do Prus i graniczył z Saxonią oraz Impreium Habsburgów.
Walki toczyły się również na obecnych granicach sołectwa Czadrów, gdzie poległo wielu żołnierzy armii pruskiej i austriackiej. Podczas bitwy pruskie siły generała Heinricha Augusta de la Motte Fouqué zostały pokonane przez armię austriacką generała Ernesta von Laudona. Ranny Heinrich August de la Motte Fouqué trafił do austriackiej niewoli, z której zwolniono go w 1763 roku, gdy wojna dobiegła końca.

Heinrich August de la Motte Fouqué 64970

Reklamy