Galeria

Okolica – Skocznia narciarska

Wczoraj dnia 27 lutego 2016 roku została oficjalnie otwarta wyremontowana skocznia narciarska w Lubawce. Skocznia narciarska, która jest położona na Kruczej Skale, otrzymała również taką nazwę. Jej punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 85 metrze (wielkość skoczni HS 94).
Skocznia od dłuższego czasu wymagała remontu, tym bardziej po wypadku dzieci, jaki miał miejsce we wrześniu 2012 roku. Relacja TVN24.

Jak wyglądała skocznia przed remontem można również obejrzeć na naszym serwisie >>.

Skocznia powstała w 1924 roku, w ówczesnej niemieckiej miejscowości Ullersdorf (po II wojnie Ulanowice, obecnie dzielnica Lubawki zwana Podlesiem). Powstała przy ośrodku sportowym, w którym Niemcy przygotowywali się do igrzysk w 1936 roku. Najważniejszymi zawodami na Kruczej Skale w okresie międzywojennym były Mistrzostwa Dolnego Śląska (21 stycznia 1931 roku).
W 1956 roku Polski Związek Narciarski uznał skocznię (wtedy K40) za gotową do rozgrywania na niej zawodów. W 1984 roku znacząco zmodernizowano obiekt, nadając mu punkt K 85. Remont skoczni nastąpił również w 1998 roku, kiedy to możliwe było przesunięcie punktu K na 90 metr. Nie zrobiono tego, jednak m.in. wybudowano wieżę sędziowską, stanowiska trenerskie, wyprofilowano fragment zeskoku.
Obiekt posiada miejsca stojące dla widzów, nie posiada igelitu, przez co skoki na nim mogą odbywać się jedynie zimą. Charakterystyczną cechą skoczni jest to, że rozbieg umieszczono nieco krzywo w stosunku do zeskoku. Na skoczni kilkakrotnie odbywały się zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady i Spartakiady Młodzieży.
Oficjalnie uznany rekord skoczni to odległość 96 metrów osiągnięta przez Jakuba Kota (18 lutego 2010 roku), ogólnie najdłuższą odległość osiągnął zaś Czech Antonín Hájek w 2003 roku – 97,5 m.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s