Męczennicy z Pariacoto

Informujemy, iż 5 grudnia 2015 roku odbędzie się beatyfikacja polskich męczenników w Chimbote w Peru. Dwaj polscy franciszkanie: o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani przez terrorystów z Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”.

tomaszek2Wspominamy o tym wydarzeniu ponieważ mieszkaniec Czadrowa Pan Marian Majcher był przyjacielem o. Michała Tomaszka. Poznali się podczas pobytu w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Legnicy (obecnie Liceum Ogólnokształcące).
Po maturze, w roku 1980, o Michał Tomaszek przekonany, że ma powołanie do kapłaństwa wstąpił do Zakonu.

Jak informuje serwis franciszkanie.pl 9 sierpnia 1991 r. terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. O. Zbigniew miał wówczas 33 lata, a o. Michał 31 lat.

Zbrodniarze przy ciałach zakonników zostawili informację: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca – w sierpniu 1991 roku – rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

O. Strzałkowski pochodził z Zawady koło Tarnowa, a o. Tomaszek z Łękawicy koło Żywca.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

tomaszekPrezentujemy fotografię grupową z pobytu w Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów. Na fotografii mieszkaniec naszego sołectwa Pan Marian Majcher, o. Michał Tomaszek oraz znany już naszym mieszkańcom ks. bp Stanisław Dowlaszewicz, przebywający obecnie w boliwijskiej diecezji Santa Cruz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s