Galeria

Pielgrzymka NSZ do Krzeszowa

Dziś dnia 16.08.2015 roku trwa Ogólnopolska Pielgrzymka Członków i Sympatyków Narodowych Sił Zbrojnych do Krzeszowa. Wydarzenie zostało zorganizowane dla upamiętnienia 70-tej rocznicy marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ na Zachód i wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie w Czechach. Obchody są połączone z Wielkim Odpustem Krzeszowskim.
Od rana przed Bazyliką w Krzeszowie funkcjonuje obóz partyzancki przygotowany przez grupę rekonstruktorów „Zachodni Szaniec”. O godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem kombatantów oraz pocztów sztandarowych. Podczas Mszy św. uczestnicy pielgrzymki przekazali kielich liturgiczny z wizerunkiem orła piastowskiego. W uroczystościach udział wzięli m.in. por. Władysław Sieradzki ps.”Kordian” oraz płk Jan Podhorski ps. „Zygzak”.

Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) to polska konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Narodowe Siły Zbrojne w czasie okupacji liczyły według różnych danych od 80 000 do 100 000 ludzi. Organizacja walczyła z Niemcami i zwalczała partyzantkę komunistyczną oraz bandy rabunkowe. Była to najlepiej zorganizowana i zakonspirowana formacja zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s