Galeria

Okolica – Tunel kolejowy

Na serwisie czadrow.pl oprócz relacji z wydarzeń prezentujemy również ciekawe miejsca w regionie. Dostęp do wybranych galerii takich miejsc znajduje się w grupie Poznaj nasz region.

Tym razem przyszedł czas na prezentację tunelu kolejowego w Ogorzelcu, a dokładniej pod Przełęczą Kowarską, stanowiącego część linii kolejowej nr 308, łączącej Kamienną Górę z Jelenia Górą (Landeshut-Schmiedeberger Bahn).
Jest to najdłuższy tunel w Karkonoszach, trzeci co do długości w Sudetach – 1025m, o rzadko spotykanym przekroju tzw. szczytowym. Podczas budowy linii kolejowej prowadzono ją najwyżej, by przekop był jak najkrótszy. W tunelu występuje przewyższenie, jego wlot i wylot znajdują się poniżej najwyższego punktu. Tunel jest także prowadzony po łuku. Był to najdłużej budowany obiekt na całej linii. Jego budowa rozpoczęła się jesienią 1901 roku, prace wykończeniowe, polegające na obłożeniu ścian cegłą i łamanym kamieniem, trwały jeszcze jesienią 1904 roku. Tunel oficjalnie oddano do użytku w 1905 roku, a w tym sezonie odchodzi swoje 110 lat istnienia.

W galerii prezentujemy również dwie stare fotografie. Pierwsza z uroczystości przebicia się podczas budowy linii kolejowej oraz widok na tunel z przejeżdżającym pociągiem.

Współrzędne położenia tunelu 50°45’50″N, 15°51’59″E.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s