Bitwa o Landeshut

255 lat temu doszło pod Kamienną Górą do dużej bitwy. Pruskie siły generała Heinricha Augusta de la Motte Fouqué w liczbie 12 tys. żołnierzy zostały pokonane przez 28-tysięczną armię austriacką generała Ernesta von Laudona. Bitwa ta przeszła do historii jako Pruskie Termopile.

Na naszym serwisie już w ubiegłym roku przedstawiliśmy plany bitwy o Landeshut (Kamienną Górę), która odbyła się 23 czerwca 1760 roku i pruskiego generała Heinricha Augusta de la Motte Fouqué. Mapę sporządził Carl von Decker w Berlinie roku 1837.
Plan bitwy to czas wojny siedmioletniej, w której udział brało większość ówczesnych mocarstw przez co uznawana jest za wojnę o zasięgu światowym. Na mapie widoczny ówczesny Czadrów Dolny (Nieder Zieder) i Górny (Ober Zieder) oraz wzgórze obronne u zbocza grzbietu Długosz. Teren Czadrowa należał wówczas do Prus i graniczył z Saxonią oraz Impreium Habsburgów.
Walki toczyły się również na obecnych granicach sołectwa Czadrów, gdzie poległo wielu żołnierzy armii pruskiej i austriackiej. Podczas bitwy pruskie siły generała Heinricha Augusta de la Motte Fouqué zostały pokonane przez armię austriacką generała Ernesta von Laudona. Ranny Heinrich August de la Motte Fouqué trafił do austriackiej niewoli, z której zwolniono go w 1763 roku, gdy wojna dobiegła końca.

Więcej wpisów na temat historii sołectwa Czadrów jest dostępnych tutaj >>.

Heinrich August de la Motte Fouqué 64970

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s