Ildefons Reuschel

Na serwisie czadrow.pl staramy się przybliżyć możliwie najwięcej aspektów historycznych dotyczących naszego sołectwa. Czadrów będąc niewielką osadą położoną między takimi ośrodkami kultury jak Kamienna Góra (Landeshut) i Krzeszów (Grüssau) nie posiadał ważnych postaci i znaczących przybytków Bożych. Dziś trudno znaleźć wszelkie odniesienia do zamierzchłych czasów, dotyczące stricte Czadrowa a to co uda się znaleźć prezentujemy w kategorii Historia.

Niedawno zaprezentowaliśmy postać niemieckiego duchownego Atanazyego Kleinwächtera, który wpisał się w historię sanktuarium na Górze Św. Anny i pochodził z Czadrowa.
Drugą postacią, którą udaje się odnaleźć jest urodzony w Czadrowie opat Ildefons Reuschel.
Opactwo krzeszowskie po 568 latach swojego istnienia dnia 23.11.1810 roku zostało dekretem władz pruskich rozwiązane. Urodzony w Czadrowie Ildefons Reuschel wpisał się do historii jako ostatni, 47 opat cysterski. Do swojej śmierci w roku 1823 pozostał w Krzeszowie jako proboszcz. Pochowano go w kościele klasztornym. Po jego śmierci opactwo otrzymało status parafii diecezjalnej.

Ciekawostką jest, iż podczas prac remontowych na wierzy kościoła w Witkowie Śląskim zostały odnalezione zapiski sporządzone przez ks. proboszcza Franza Jaitnera pochodzące z drugiej połowy XIX w. Zapiski te wspominają między innymi o obrazie w korytarzu Parafii, który wykonał opat Ildefons Reuschel.

67279

Mamy zatem dwie osoby powiązane historycznie z Czadrowem. Atanazy Kleinwächter i Ildefons Reuschel. Niestety nie udaje się odnaleźć wizerunku opata Ildefonsa Reuschela.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s