Galeria

Krzyż w Czadrowie

Prezentujemy kolejny fragment skromnej historii Czadrowa. Tym razem jest to krzyż przydrożny, znajdujący się na łąkach naszego sołectwa. Pod takimi sakralnymi obiektami na ogół spoczywają polegli w walce żołnierze lub ofiary różnych epidemii takich jak dżuma, cholera czy ospa. Według ludowych wierzeń w miejscach tych tułają się dusze pochowanych tam osób.
Krzyż został postawiony na miejscu śmierci ofiar epidemii. Źródła podają, że epidemii ospy natomiast z dawniej zachowanego, w języku niemieckim napisu na postumencie, możemy tłumaczyć, iż Tu w poświęconej ziemi spoczywają od 1832 roku zmarli bracia i siostry na azjatycką Cholerę. Oczekują na zmartwychwstanie. Pokój ich duszy.

Oryginalny napis:
Hier in geweihter Erde erwarten unsere im Jahre 1832 an der asiatischen Cholera verstorben Mitbrüder und Schwestern den frohen Morgen der Auferstehung.

Prezentowany krzyż został również uwieczniony na starej fotografii a dziś możemy zaobserwować jak wygląda obecnie. Jak widać z krzyża została odcięta postać Jezusa, natomiast postument zachował się nieuszkodzony do dnia dzisiejszego.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak wyglądały miejsca w Czadrowie wiele lat wcześniej i wyglądają obecnie zapraszam tutaj>>.

65606

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s