Atanazy Kleinwächter

Czadrów należy do najstarszych wsi w okolicy Kamiennej Góry. Dziś starając się odnaleźć jakiekolwiek odniesienia do zamierzchłych czasów a dotyczące stricte naszego sołectwa i nie tylko zamieszczam w kategorii Historia, do której zapraszam.
Czadrów będąc bardzo małą osadą, położoną między takimi ośrodkami kultury jak Kamienna Góra (Landeshut) i Krzeszów (Grüssau), nie posiadał znaczących przybytków Bożych i innych obelisk, z wyjątkiem jednego pomnika św. Nepomucena. Jest jednak jeszcze jeden wątek nawiązujący do historii naszego sołectwa a jest nim Atanazy Kleinwächter.

Atanazy Kleinwächter (Athanasius Kleinwächter) a właściwie Józef Kleinwächter urodził się 27 stycznia 1826 roku właśnie w Czadrowie. Ten niemiecki duchowny katolicki i gwardian franciszkański na stałe wpisał się w historię sanktuarium na Górze Św. Anny, na Górnym Śląsku.
Nasz „czadrowski” Atanazy Kleinwächter studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Dnia 22 czerwca 1850 roku otrzymał święcenia kapłańskie, następnie pełnił posługę kapłańską w Sycowie i Opolu. Od 1856 roku był wicerektorem alumnatu we Wrocławiu. Wykładał tam język polski. W 1860 roku wstąpił do zakonu franciszkańskiego właśnie na Górze św. Anny przybierając imię zakonne Atanazy. Był tam pierwszym nowicjuszem w nowo otwartym nowicjacie. Od 10 maja 1864 roku został wybrany gwardianem klasztoru gdzie piastował godność gwardiana do roku 1872. Stał się także wybitnym misjonarzem i rekolekcjonistą, głosił konferencje dla kapłanów i sióstr zakonnych (przeprowadził 228 rekolekcji zamkniętych oraz 115 misji ludowych). Po likwidacji klasztoru przez władze niemieckie w 1875 roku przebywał we Wrocławiu, w 1876 roku w Münster, a następnie opuścił Niemcy i mieszkał za granicą między innymi w Belgii i Holandii. Po powrocie na Śląsk osiedlił się w 1881 roku w rejonie Góry św. Anny i pracował jako kapłan. Po odwołaniu w 1887 roku antykościelnych zarządzeń ponownie wybrany na stanowisko gwardiana annogórskiego klasztoru zajął się odbudową kompleksu świątynnego. Gwardianem był aż do śmierci. Zmarł po krótkiej chorobie 9 kwietnia 1892 roku na Górze św Anny. Jego pogrzeb stał się manifestacją wdzięczności i uznania ze strony ludu śląskiego za posługę gwardiana św. Annie na jej świętej górze. Księdza Kleinwächtera pochowano w grobowcu mieszczącym się w Kaplicy III upadku, będącej XXII stacją Drogi Kalwaryjskiej i stacją IV Bolesną Dróżek NMP. Ze względu na swoją dużą aktywność kaznodziejską tradycja nadała mu tytuł „Apostoła ludu śląskiego”. Jego pobożność, dobroć i cnotliwość były znane na całym Śląsku. Napisano o nim wiele książek i artykułów.
Ten człowiek urodził się w Czadrowie.

65118 65119 65120 65117

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s